...

Wspólne konto bankowe. Czy warto ?

Jedną z pierwszych decyzji, która pojawia się po ślubie jest to, czy założyć wspólne konto bankowe, czy jednak każdy z małżonków powinien posiadać osobny niezależny rachunek. Wspólne zarządzanie finansami to wygoda i usprawnienie codziennych czynności, ale niesie też ze sobą pewne ryzyko. Spróbujemy więc sprawdzić to i odpowiedzieć na pytanie: czy warto ?

Małżeństwo, a wspólne konto bankowe

Należy zwrócić uwagę na to, że kwestie finansowe są jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów. I oczywiście każda sytuacja jest inna, bo dużo zależy od charakteru danej osoby i jej sytuacji materialnej lub ewentualnych długów. Są pary, które posiadając konto wspólne dogadują się znakomicie, a są pary, które cenią sobie niezależność i coraz częściej wybierają oddzielne konta osobiste. Jak znaleźć złoty środek ?

W codziennym życiu wspólne konto bankowe małżonków stanowi dużą wygodę i przejrzystość w zarządzaniu domowym budżetem. Możemy np opłacać z niego rachunki, ratę kredytu, bieżące zakupy spożywcze, czy tankowanie auta. To sprawia, że w jednym miejscu posiadamy wszystkie kluczowe wydatki w miesiącu i daje to obraz ile faktycznie wydajemy i jak należy zaplanować budżet na następny miesiąc.

Wspólne finanse. Jak zachować niezależność ?

Wiemy jakie są zalety posiadania wspólnego rachunku, ale co jeśli chcemy w tym wszystkim zachować niezależność, aby między małżonkami nie dochodziło do sporów? Zdrową sytuacją jest taka, gdy żadne z małżonków nie musi się tłumaczyć z każdych drobnych wydatków np na odzież, hobby czy inne codzienne zakupy.

Oczywiście sytuacja każdej z rodzin jest inna, różne są zarobki partnerów, więc bardzo dobrym kompromisem może być założenie wspólnego konta bankowego i ustalenie ile każda z osób przeznacza ze swojej pensji do budżetu domowego, a jednocześnie posiadanie przez każdego z partnerów własnego konta osobistego. To pozwoli zarządzać domowymi wydatkami, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Zastanawiając się nad założeniem wspólnego konta należy też wziąć pod uwagę to, czy jedno z małżonków nie ma na przykład problemów z komornikiem czy innymi egzekucjami, wówczas organ egzekucyjny może także zająć środki niezadłużonego małżonka.

Konto wspólne, czy oddzielne ?

Konto wspólne to przede wszystkim wspólna decyzja. Zanim założysz konto wspólne z małżonkiem, przeanalizuj kilka kwestii. 

Pierwsza z nich to wysokość zarobków. Jeżeli Wasze dochody są podobnej wysokości, spokojnie możecie zdecydować się na wspólny rachunek. Jeśli jedno z was zarabia dużo więcej, mogą pojawić się nieporozumienia dotyczące nierównomiernego zasilania budżetu domowego. Aby tego uniknąć, każde z Was może dysponować własnoręcznie zarobionymi środkami, a ustaloną proporcjonalnie do zarobków część przeznaczać na wspólne potrzeby (np. mieszkanie, jedzenie).

Druga trudna kwestia to długi. Gdy planujecie otwarcie wspólnego konta bankowego najlepiej jest na samym początku otwarcie i szczerze porozmawiać o Waszej sytuacji finansowej. Jeśli jedno z was zmaga się z długami, lepiej pozostańcie przy indywidualnych rachunkach. Dzięki temu przy problemach ze spłatą komornik nie zajmie środków lub oszczędności niezadłużonego małżonka..

Konto wspólne z małżonkiem budzi wiele wątpliwości. Niemniej z pewnością jest wygodne. Zamiast zastanawiać się, co wybrać: konto bankowe wspólne czy oddzielne, optymalnym rozwiązaniem jest zostanie przy swoich rachunkach i założenie dodatkowego, do którego każdy z Was będzie mieć dostęp.

Jak założyć konto wspólne ?

jak założyć konto wspólne

Klienci banków mają dwie możliwości założenia wspólnego konta. Pierwszą z nich jest przekształcenie rachunku indywidualnego w konto dla dwojga.

Niektóre instytucje bankowe pobierają wtedy opłatę zgodnie z cennikiem, w innych przypadkach przekształcenie nie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Drugą możliwością jest założenie nowego rachunku. W tej sytuacji potencjalni współwłaściciele zwykle proszeni są o osobiste stawienie się w oddziale celem podpisania umowy. Jednak w PKO BP i Nest Banku umowę o wspólny ROR podpiszemy za pośrednictwem kuriera, po wcześniejszym wypełnieniu wniosku na stronie banku. Rachunek zostanie otwarty, gdy umowę podpiszą obaj użytkownicy. Z kolei w mBanku uwspólnienie konta jest możliwe w serwisie transakcyjnym lub podczas kontaktu z konsultantem (o ile obaj współposiadacze są już klientami banku).

Należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego bądź paszportu. Czasami banki umożliwiają też założenie nowego rachunku przez internet bądź za pośrednictwem infolinii, poprzez kontakt z pracownikiem.

Jeśli nie zdecydowałeś jeszcze, który bank chcesz wybrać, odwiedź nasz ranking kont wspólnych, który przedstawi Ci jasno koszty prowadzenia i transakcji, a także jak otworzyć takie konto przez internet.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Twojportfel.eu - Rankingi produktów finansowych 2024
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart