Ranking Styczeń 2023
Lokaty, które założysz przez internet
ranking kont oszczednościowych
Wszystkie lokaty
 • Wszystkie konta
 • Sortuj według oceny
 • Najbardziej popularne
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 209
Dodaj do porównania

1. Credit Agricole Lokata mobilna w ofercie specjalnej

Miejsce 1 1 Credit Agricole
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 211
Dodaj do porównania

2. InBank – Lokata Na Start 8,5%

Miejsce 2 2 2. InBank – Lokata Na Start 8,5%
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 209
Dodaj do porównania

3. mBank Lokata na nowe środki w promocji

Miejsce 3 3 mbank
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 211
Dodaj do porównania

4. Nest Lokata Witaj dla nowych klientów

4 Nest Bank
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 209
Dodaj do porównania

5. Santander Consumer Bank Lokata Online na nowe środki

5 5. Santander Consumer Bank Lokata Online na nowe środki
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 209
Dodaj do porównania

6. Santander lokata mobilna

6 Santander
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 211
Dodaj do porównania

6. Velo Bank (dawniej Getin Bank) Lokata na Nowe Środki

7 velo bank
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 210
Dodaj do porównania

8. Lokata PKO na 7%

8 8. Lokata PKO na 7%

Ranking Lokat bankowych Styczeń 2023

Założenia, na jakich powstał ranking lokat


Wybór najlepszej lokaty to zwykle ważna decyzja finansowa. Od tego, gdzie ulokujemy nasze pieniądze, zależy, czy w odpowiednim stopniu będą chronione przed inflacją i wypracują dla nas oczekiwane zyski. Wśród kilkuset ofert dostępnych na rynku czasem trudno znaleźć depozyt, który trafia w nasze preferencje – wtedy z pomocą przychodzi ranking lokat bankowych.

Przechowywanie znacznych kwot na rachunku osobistym nie jest dobrym rozwiązaniem. ROR-y nie są oprocentowane, przez co nasze środki nie wypracowują żadnego zysku. Jedyną zaletą jest tu stały dostęp do naszych pieniędzy, możliwość przesłania ich do innego banku i korzystania tak często, jak chcemy.

Inaczej rzecz ma się w przypadku lokat. One są oprocentowane i tym samym chronią nasz kapitał przed negatywnym wpływem inflacji.

Jak działa lokata?

Lokata bankowa jest umową zawieraną między klientem a bankiem. Bank przyjmuje w depozyt oszczędności klienta i po ustalonym z góry czasie (czyli mówiąc bardziej fachowo – po zakończeniu okresu umownego) wypłaca pobrany kapitał wraz z należnymi odsetkami. Stanowią one swoiste „wynagrodzenie” dla pożyczkodawcy za to, że bank przez jakiś czas obracał jego pieniędzmi

 

Lokaty terminowe – pewny zysk dla każdego

Ze względu na swój mechanizm lokaty są jednym z najprostszych i najbardziej bezpiecznych produktów bankowych. Ta forma oszczędzania nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy na temat funkcjonowania rynków finansowych, nie zmusza nas również do codziennego śledzenia sytuacji rynkowej. Kolejnym atutem lokat jest gwarancja wypłaty, ponieważ zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym nawet w przypadku bankructwa banku klient odzyskuje całość lub część ulokowanych środków. Warto również wspomnieć o takich zaletach depozytów, jak:

 • brak skomplikowanych procedur związanych z ich otworzeniem – praktycznie we wszystkich bankach masz dziś możliwość założenia lokaty przez Internet lub infolinię, bez wychodzenia z domu i wizyty w oddziale,
 • niewielki kapitał początkowy – lokatę bankową możesz dziś założyć dysponując kwotą 500-1000 złotych,
 • pewny, ściśle określony zysk (szczególnie w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem).

Dodajmy w tym miejscu, że lokata bankowa jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Może być również prowadzona jako rachunek wspólny dla dwóch lub więcej osób fizycznych, przy czym współwłaściciele nie muszą być ze sobą spokrewnieni. Co ciekawe, w niektórych bankach można także założyć lokatę dla dziecka, jednak wymagana jest wówczas zgoda rodzica lub innego opiekuna prawnego.

Warto także podkreślić, że kwestię depozytów dla nieletnich oraz lokat wspólnych regulują bezpośrednio przepisy danej instytucji finansowej. Dlatego jeśli będziesz chciał skorzystać z tych produktów, upewnij się w swoim banku, czy jest to możliwe.

Najciekawsze oferty na ulokowanie oszczędności w tym przedziale (1-20 tys zł) mają przede wszystkim banki: Getin Bank, mBank i Credit Agricole. Banki te oprócz oprocentowania 1,5 – 2% w skali roku, oferują dodatkowe bonusy dla nowych klientów, którzy otworzą konto osobiste i wykonają proste aktywności (wpływy, transakcje bezgotówkowe).

Promocje
dla
nowych
klientów

Standardowe oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie przekracza 1 proc. Banki bardzo niechętnie płacą więcej. Z reguły robią to w odniesieniu do nowych klientów.

W zależności od banku może chodzić o osoby, które:

 • nigdy nie korzystały z jego usług (nie były stroną żadnej umowy)
  albo
 • nie korzystały z jego usług w wyznaczonym okresie, np. rok-dwa lata wstecz.

Czy najwyższe oprocentowanie lokat zawsze oznacza najwyższe zyski?

Rozglądając się za najlepszą lokatą bankową, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jak najwyższe oprocentowanie depozytu. Tymczasem powinniśmy uwzględnić także kilka innych szczegółów, które mają duży wpływ na nasze zyski. Są to:

 • sposób określania oprocentowania – obecnie banki oferują głównie lokaty o stałym i zmiennym oprocentowaniu, rzadziej spotykane jest oprocentowanie progresywne (narastające w trakcie trwania depozytu),
 • kapitalizacja odsetek – zakładając lokatę warto sprawdzić, jak często narosłe odsetki są dopisywane do kapitału (co miesiąc, co kwartał, tylko raz do roku). Częsta kapitalizacja odsetek oznacza, że oprocentowanie lokaty jest naliczane dla coraz wyższej kwoty. Mając do wyboru dwie lokaty o identycznym oprocentowaniu, warto więc wybrać tę, która wiąże się z częstszą kapitalizacją odsetek,
 • okres, na który zakładana jest lokata – tu wyróżniamy depozyty krótkoterminowe (do 2 miesięcy), kwartalne (od 3 do 5 miesięcy), średnioterminowe (od 6 do 12 miesięcy) oraz długoterminowe (powyżej 12 miesięcy),
 • zakres kwot, jakie możemy zdeponować,
 • dodatkowe wymogi – obecnie w większość banków najlepsze lokaty są obwarowane szeregiem dodatkowych wymagań. Często bywa tak, że najwyżej oprocentowane depozyty dostępne są tylko dla osób, które po raz pierwszy korzystają z usług konkretnego banku. Może również się okazać, że nie założymy danej lokaty, o ile nie posiadamy konta osobistego w danej instytucji.

Reasumując, na atrakcyjność lokat bankowych wpływa kilka różnych czynników. Prosty przykład – na dłuższych lokatach często zarobimy więcej, mimo że ich oprocentowanie jest niższe. Czynnikiem, który niejako „rekompensuje” nam niższe oprocentowanie jest w tym przypadku wysoki limit wpłat i długi okres trwania.

Lokaty internetowe bez konta najbardziej pożądane, ale czy najlepsze?

Klienci cenią wygodę, a ponadto możliwość uniknięcia wspomnianych już, dodatkowych warunków oferty. Z tego powodu prawdopodobnie najbardziej cenią oni lokaty internetowe bez konta. Nie dość, że można je otworzyć bez wychodzenia z domu, to jeszcze nie wymagają one jednoczesnego korzystania z rachunku osobistego. Nie warto jednak zamykać się na depozyty dostępne tylko dla posiadaczy kont, gdyż to one proponują tradycyjnie nieco lepsze warunki. Lokaty bankowe mogą być dołączone do ROR-u o dobrych opłatach i interesujących usługach dodatkowych i może okazać się, że taki rachunek przyniesie nam więcej korzyści.

4.5/5 - ( ilość głosów: 24)
Twojportfel.eu - Rankingi produktów finansowych
Logo
Compare items
 • Total (0)
Compare
0
Shopping cart